Monthly Archives: Eylül 2020

Hindi Yetiştiriciliğinde Yatırım Fırsatı

Tarım ve Orman Bakanlığı, gelişmeye açık sektörler arasında yer alan hindi yetiştiriciliğine yatırım yapılması önerisinde bulundu. Bakanlık, hindi üreticiliğinde yer almak isteyen vatandaşlar için bir yatırım rehberi ve rapor hazırladı. Rapora göre, artan dünya nüfusu nedeniyle gıdaya duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Kanatlı sektörü de gıda ihtiyacının giderilmesinde büyük önem taşıyor.

Türkiye’de yatırım yaparken tarımsal üretim yanında hayvancılık sektörünün de göz ardı edilmemesi öneriliyor. Etlik hindi yetiştiriciliğinde üretim süresinin çok kısa olması, birim alanda yoğun üretim yapılabilmesi, yemin ete dönüşme oranının yüksek olması, iş gücünün diğer tarımsal işletmelere nazaran daha düşük olması gibi imkanlar bulunuyor.

Kırmızı etle kıyaslandığında etinin ucuz, kolesterol ve yağ oranının düşük, sindiriminin kolay, besin değeri açısından iyi bir hayvansal protein kaynağı olması nedeniyle etlik hindi yetiştiriciliği öne çıkıyor.

Hindi yetiştiriciliğinde damızlık hindi yetiştiriciliği ve ticari hindi yetiştiriciliği gelişmeye açık sektörler arasında yer alıyor.

Tavuklara göre daha dayanıklı, uzun ömürlü olmaları, karkas randımanı ve beslenme değerlerinin yüksek olması, yılbaşı tüketimi gibi etmenler hindi yetiştiriciliğini daha cazip hale getiriyor.

Rapora göre, Türkiye’de etlik hindi yetiştiriciliğinde entegre firmalar sözleşmeli üretimle kendi girdilerini temin edebiliyor. Ucuz girdi temini ve entegre firmaların verdiği alım garantisi çiftçilerin pazarlama sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Yatırımın geri dönme süresi 2,6 yıl
Bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin kümes kurulumundan ekipmanlarına, hindi bakımından kesimine kadar dikkat etmesi gereken unsurlara değinilerek, hindi kümesi yatırımının ekonomik analizine de yer veriliyor.

Buna göre, 7000 hindi kapasiteli bir kümes için yaklaşık 2000 metrekarelik kapalı alana ihtiyaç bulunuyor. Artık yemlikler, suluklar, havalandırma, ısıtma/ soğutma tümüyle dokunmatik ekranlı pano üzerinden otomatik yönetilebiliyor. Söz konusu bir kümes için 2 milyon lira civarında yatırım yapılması halinde, yatırımın geri dönme süresi 2,6 yıl olarak öngörülüyor.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/hindi-yetistiriciliginde-yatirim-firsati/1989107

Türkiye Küçükbaş Hayvancılık Haritası: Küçükbaş Hayvancılığı Nedir, En Çok Hangi Bölgede Yapılır?

Küçükbaş hayvancılık özellikle ülkemizde oldukça yoğun yapılan bir hayvancılık türüdür. Küçükbaş hayvancılık genelde Orta Anadolu kesiminde oldukça yaygındır. En yaygın görülen hayvancılık türlerinden olan küçükbaş hayvancılık otlakların azlığından dolayı Orta Anadolu kesiminde görülür. Türkiye’de küçükbaş hayvancılık haritası ile ilgili detaylara yazımızda derledik.
Türkiye Küçükbaş Hayvancılık Haritası: Küçükbaş Hayvancılığı Nedir, En Çok Hangi Bölgede Yapılır?

Küçükbaş hayvancılık keçi yetiştiriciliği, koyun yetiştiriciliği olarak bilinmektedir. Ülkemizde oldukça fazla yapılan küçükbaş hayvancılık ekonomiye de büyük katkı sağlamaktadır. Ülkemizin hemen her köşesinde küçükbaş hayvancılık yapılır. Küçükbaş hayvancılıkta, hayvanların etinden sütünden bir kürkünden yararlanır.

Türkiye Küçükbaş Hayvancılık Haritası (Büyük halini görmek için haritaya tıklayınız.)
Kaynak: cografyaharita.com

Küçükbaş Hayvancılık Nedir?

Küçükbaş hayvancılık genellikle keçicilik ve koyunculuk olarak adlandırılan Türkiye’de genellikle Orta Anadolu Bölgesi’nde, kurak iklim sebebiyle yetiştirilen hayvan türleri küçükbaş hayvanlar arasında yer almaktadır. Küçükbaş hayvancılık; koyun keçi ve kürk hayvanlarını kapsayan bir hayvancılık çeşididir. Ülkemizin her köşesinde küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Ülkemizde koyun ırkları birbirinden farklılık gösterir. Orta Anadolu ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de küçükbaş hayvancılık türlerini farklılıklar görülmektedir. Keçi cinsinden olan hayvanlar ise özellikle tiftik ve Ankara kedisi olarak bilinen Türkiye’nin dağlık bölgelerinde daha çok yetiştirmekte olan keçilerdir. Ülkemizin az bir bölümünde ise süt keçileri bulunur.

Küçükbaş Hayvancılık Nerelerde Görülür?

Otlakların az olmasından dolayı küçükbaş hayvancılık daha çok Orta Anadolu’da ve Akdeniz Kuzey bölgelerinde küçükbaş hayvancılık görülür. En çok orta Anadolu, Akdeniz’in Kuzey kesimleri en yoğun küçükbaş hayvancılık yapılan bölgeler arasında yer alır. Otlakların az olmasından dolayı küçükbaş hayvancılık bu bölgelerde yapılmaktadır. Ülkemizi onlarca farklı türde küçükbaş hayvan bulunmaktadır.

İl İl Koyun Sayısı

Van 1733665 koyun
Şanlıurfa 1361371 koyun
Ağrı 1385709 koyun
Muş 770944 koyun
Ankara 770.948 koyun

İl İl Keçi Sayısı

Keçi yetiştiriciliğinde;
Mersin başı çekerek 660 325 keçi ile 1. Sırada yer alırken,
Antalya 512 621 keçi
Adana 248 1758 keçi
Mersin 345499 keçi
Siirt 310014 keçi
Ülke İçinde toplam 1532000 Merinos koyununun 345.000 kadarı Ankara’da bulunmaktadır. Ankara’yı 341796 merinos koyunuyla Eskişehir takip eder. Keçi sayısında ise tiftik keçisi ile Ankara 1. Sırada yer alırken, Ankara’yı ise Siirt, Karaman ve Eskişehir takip eder.

https://www.milliyet.com.tr/egitim/turkiye-kucukbas-hayvancilik-haritasi-kucukbas-hayvanciligi-nedir-en-cok-hangi-bolgede-yapilir-6310021#:~:text=K%C3%BC%C3%A7%C3%BCkba%C5%9F%20hayvanc%C4%B1l%C4%B1k%20%C3%B6zellikle%20%C3%BClkemizde%20olduk%C3%A7a,dolay%C4%B1%20Orta%20Anadolu%20kesiminde%20g%C3%B6r%C3%BCl%C3%BCr.

https://www.milliyet.com.tr/egitim/turkiye-buyukbas-hayvancilik-haritasi-buyukbas-hayvanciligi-nedir-en-cok-hangi-bolgede-yapilir-6310019

Dağ ve Derelerde Yetişen Kuşburnu ve Böğürtlenler Kadınlara Gelir Kapısı Oldu

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde dağ eteklerinden ve dere kenarlarından kuşburnu ve böğürtlen toplayan kadınlar, ürettikleri reçel ve marmelatı ülkenin dört bir köşesine satıyor. İş imkanlarının kısıtlığı olduğu ilçede bir araya gelen kadınlar, 2017 yılında Aydıncık Kadın Girişimci İşletme Üretim Kooperatifini kurdu. Dağ eteklerinde ve dere kenarlarında kendiliğinden yetişen kuşburnu ve böğürtleni özenle toplayan kadınlar, yaptıkları reçel ve marmelatı kurdukları kooperatif aracılığıyla satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Salça, pekmez ve turşu da yapan kadınlar, ürünlerini ilçede kurdukları kültür evinde ve internet üzerinden satıyor.

Aydıncık Kadın Girişimci İşletme Üretim Kooperatif Başkanı Nimet Türker, AA muhabirine, mevsimine göre yörede yetişen ürünleri işleyerek kadınlara katkı sağladıklarını söyledi.

Kuşburnu ve böğürtlen mevsimi olduğunu dile getiren Türker, “Kadınlarımız dağlarda doğal olarak yetişen kuşburnu ve böğürtleni topluyor. Bunları hijyen kurallarına uyarak, temizleyip reçel ve marmelat haline getiriyoruz. Kadınlarımız elde ettikleri gelir ile de ailelerine katkı sağlıyor. Bu da bizi mutlu ediyor.” dedi.

Pazarlamayı ilçede oluşturdukları satış noktasının yanında internet aracılığıyla da yaptıklarını aktaran Türker, “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ın destekleriyle PTT-AVM’de yer aldık. Açılan fuarlara katılarak hem ürünlerimizin hem ilçemizin tanıtımını yaptık. Satışlarımızdan geri dönüşlerimiz çok iyi oluyor. Ürünümüzü satın alan vatandaşlarımızın tavsiyesiyle satışlarımız daha da artıyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Muğla, Ağrı gibi birçok ile ürün gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çok fazla emek veriyoruz”
Kuşburnu ve böğürtlen toplayan kadınlardan Ümmügülsüm Gündoğdu, elde ettikleri gelirle ev ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtti.

Pembe Taşdemir de kuşburnu ve böğürtlen toplamanın zor olduğunu anlatarak, “İlçemizde iş imkanları kısıtlı olduğu için biz de kooperatif aracılığıyla yaptığımız ürünleri satıp gelir elde ediyoruz. Bu işi yapmak çok zor, ürünlerimizi alan insanlar bu işin zorluğunu görseler pazarlık yapmadan ürünleri alırlar, çok fazla emek veriyoruz.” diye konuştu.

https://www.aa.com.tr/tr/yasam/dag-ve-derelerde-yetisen-kusburnu-ve-bogurtlenler-kadinlara-gelir-kapisi-oldu-/1964423

COVID-19 Bal Tüketimini de Artırdı

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle bal tüketiminin arttığını, ülkeye yetecek kadar balın üretildiğini söyledi.

Ziya Şahin, Türkiye’nin yılda 114 bin ton bal üretimi ile Çin’in ardından dünyada ikinci büyük bal üreticisi olduğunu söyledi.Türkiye’de yaklaşık 70 bin ailenin arıcılık yaptığını dile getiren Şahin, arı varlığı ve bal üretimindeki potansiyel ile dünyada önemli bir konumda bulunan Türk bal sektörünün her geçen gün ilerleme kaydettiğini dile getirdi.

Bazı illerde üretimde yüzde 15-20’lik artış, bazı illerde de yüzde 20’lik bir düşüş yaşandığını belirten Şahin, bu durumu iklim şartlarına bağladı. Bal üretiminde ülke genelinde herhangi bir sıkıntı bulunmadığına işaret eden Şahin, “Ürettiğimiz 114 bin ton balın sadece 70-75 bin tonunu tüketiyoruz. Ülkemiz için yeterli bal mevcut.” dedi.

Türkiye’nin endemik bitki bakımından zengin bir ülke olduğunun altını çizen Şahin, bu zenginliğin üretime yansıtılması gerektiğini söyledi.

“Bal ve arı ürünlerine talep arttı”
Şahin, dünyada COVID-19 salgını nedeniyle arı ürünlerine karşı talebin arttığını, buna bağlı olarak arıcıların bal üretimini de artırdığını vurgulayarak ilk hasadı yapılan çiçek balında fiyatların geçen yıla göre yükseldiğini ifade etti.

Çam balında ise ağustosta yapılması planlanan birinci sağımda böceğin gelişmemesi ve ısı değişimleri nedeniyle ürün alınamadığını belirten Şahin, ekim ayında çam balından iyi bir sağım yapacaklarına inandıklarını sözlerine ekledi.

https://www.trthaber.com/m/?news=covid-19-bal-tuketimini-de-artirdi&news_id=514132&category_id=7

https://www.yenisafak.com/hayat/pekmezli-asure-pek-guzel-3555944