Romanov Koyunu

KUZU MAKİNASI ROMANOV

Romanov; kanaatkar, sıcağa, soğuğa ve iklim değişikliklerine dayanıklı, yağsız kuyruklu, orta cüsseli (koyunlar 50-55 kg, koçlar 55–80 kg), etleri oldukça lezzetli olan bir ırktır.

3-4 aylık yaşta cinsi olgunluk

Yılda iki kez gebe kalma

Mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi ve üçüz, dördüz hatta altız yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır.

Ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4.5 kg

Ergin canlı ağırlık erkeklerde 55-80

Dişilerde 40-50 kg civarındadır

8-9 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kg dır.

Romanov ırkının en önemli özelliği yüksek döl verimidir. Doğuran 100 koyundan 200-250, iyi bakım ve besleme koşullarında dördüz beşiz hatta altız ve daha fazla kuzu alınabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Romanov koyunu Finn koyunu ile birlikte dünyada “kuzu makinesi” (Lamb Machine) olarak tanımlanmaktadırlar.

Bu konuda Romanov ırkını, Fin ırkından ayıran ve üstün kılan üç önemli özelliği; kuzularında yaşama gücünün yüksek olması, sürü koyunculuğuna uygun özellik taşıması ve adaptasyon kabiliyetinin iyi olmasıdır. 3-4 aylıkken cinsi olgunluğa ulaşan Romanov ırkında kızgınlık süresi 60 saat olup diğer koyun ırklarından daha uzundur. Mevsim dışı kızgınlık özelliği nedeniyle her mevsimde çiftleştirilmesi; koyun sütü üretiminin mevsimlere dağılımını mümkün kılmakta, ayrıca yıllara göre değişen kurbanlık ihtiyacını ve kuzu eti pazarında görülen darlığın giderilmesini sağlamaktadır.

Melez Kuzuların Performansları

İvesi, Morkaraman ve Tuj ırkı koyunlarının Romanov ile değişik kan dereceli melezlerinin performansları değerlendirilerek koyunculuktan beklenen gelirlerden;

İlkine gebe kalma yaşı (22ay 7ay)

Doğumda kuzu sayısı (1,1 2,2)

Yaşama gücü (%75-80 %95-98)

Günlük Canlı Ağırlık Artışı (190gr 290gr)

Kesim Ağırlığı ( 14 28kg)

Özelliklerinde iki kat artış elde edilmiştir.

http://dilekderekoyunculuk.blogspot.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.