Dünyanın En Zehirli Bitkisi: Baldıran

Maydanozgiller familyasından olan baldıran otu, dünyanın en zehirli en sık zehirlenme olaylarının karşılaşıldığı bitkilerden birisi olarak biliniyor. Amasya’da baldıran otunu yiyen 5 çocuktan 1’nin zehirlenerek hayatını kaybetmesi gözleri bu zehirli bitkiye çevirdi. Başbakan Erdoğan’ın da Siirt’te yaptığı konuşmasında, “Bedeli baldıran zehri de olsa içmeyi göze alarak çırpınıyoruz” şeklinde dile getirdiği zehirli bitkiyle ilgili üniversite öğrencilerine uygulamalı olarak ders verildi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Önen, Ziraat Fakültesi’nin bahçesinde öğrencilere baldıran bitkisinin nasıl zehirlediğini anlattı. Önen, insanlarla iç içe yaşayan bu bitkinin birkaç gramının insanı zehirleyerek ölümüne sebep olabildiğini söyledi.

Önen, baldıran otunun maydanozdan ayıran özelliğinin kötü kokusu, gövdesindeki kırmızı renk ve gövdesinin içindeki boşluk olduğunu belirtti. Erken dönemde baldıran otunun maydanozdan ayrılmasının zor olduğunu ifade eden Önen, “Sokrates’in öldürüldüğü bitki bu. Bunun şerbeti Sokrates içirilerek ölümüne sebep olmuştur” dedi.

Yabancı otların sadece zararlarını değil insan ve hayvan sağlığı açısından taşıdığı riski de derslerinde öğrencilere anlattıklarının altını çizen Önen, baldıran otunu yiyen hayvanların da olumsuz yönde etkilendiğini ifade etti.

http://www.tarimtv.gov.tr/HD2525_dunyanin-en-zehirli-bitkisi–baldiran.html#

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir