Tohumculuk Sektörü İstanbul’da 3 Ayrı Etkinlik Düzenleyecek

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer, tohumculuk sektöründeki gelişmeler ile 8, 9, 10 Ocak tarihlerinde İstanbul’da yapılacak 3 ayrı organizasyon hakkında bilgi verdi.  5.Tohumculuk ve Teknolojileri Fuarı, TSÜAB 3. Uluslararası Tohumculuk Çalıştayı ile TODAB Tarım İl Müdürleri Toplantısı’nın sektörün hedeflerine ulaşması için çok önemli bir fırsat olduğunu anlatan Yıldıray Gençer, yazılı açıklamasında “ Türkiye Tohumcular Birliği’nin sektöre ilişkin hedefi, tohum üretimindeki artış sağlamak, kaliteli tohum elde edilmesi, ürün çeşitlendirilmesi, yurt içi pazardaki talebin karşılanması ile dünya pazarlarında önemli bir paya sahip ve rekabet gücü olan bir sektör yaratılmasıdır. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için Bakanlık politikaları ve özel sektör kamu iş birliği son derece önemlidir.” dedi.

Başkan Gençer, Türkiye’nin sertifikalı tohumluk üretiminin ilgili bakanlığın verdiği destekler ve tohumcuların gayretli çalışmaları sonucunda 2002 yılında 145 bin tondan 743 bin tona çıktığına işaret ederek, hedefin; Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te bu üretim rakamını 1 milyon tona çıkar olduğunu kaydetti.

Yine tohum ihracatının ise aynı dönemde yaklaşık 5 kat artarak 126 milyon dolara ulaştığını belirten Gençer, şöyle devam etti:

“Sektörümüz yine 2023 yılında 500 milyon dolar ihracatı hedeflemektedir. Bu artışlar ile Türkiye, sadece bölgesinde değil dünyada da önemli bir tohum üretim merkezi olma yolundadır. Geçmiş 4 yılda kendini ispatlama ve ihtisas fuarı olma yolunda önemli adımlar atan Türkiye Tohumculuk Fuarımız, Türkiye’deki tohumculuk sektörü için önemli bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Fuarımız bu yıl da yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm paydaşları ve ilgili duyanları bir araya getirecektir.”

5. Tohumculuk ve Teknolojileri Fuarının, 3.Uluslararası Tohumculuk Çalıştayı ve Tarım İl Müdürleri Toplantısını, sektörün hedeflerinin gerçekleştirilmesi bağlamında sektör paydaşları arasında iletişim ve işbirliğinin sağlanmasına yardımcı olacağını tekrarlayan Yıldıray Gençer, “3. Uluslararası Tohumculuk Çalıştayı, Türkiye’de tohumculuk sektöründe yetki devri ve piyasa denetiminin geliştirilmesi için çok önemli bir zemin olacak.” dedi.
Gençer, açıklamasını ” TSÜAB tarafından düzenlenecek 3. Uluslararası Tohumculuk Çalıştayı, 5553 sayılı Tohumculuk Kanunun ilgili maddelerindeki yetkilerin devredilmesi ve piyasa denetimi konularının Hollanda ve Fransa örneklerinden de yararlanılarak ülkemiz açısından değerlendirilmesini sağlayacak. Türkiye’deki özel sektörümüzün, kamu kurumlarının, uluslararası kurum ve kuruluşların tohumculuk piyasasının düzenlenmesi ve yetki devri konularındaki bakış ve uygulamaları karşılıklı olarak görüşülecek ve bir yol haritası çıkarılacak. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi(URGE) Projesi kapsamında TSÜAB üyesi firmalar yurt dışından davet edilen özel sektör temsilcileri ile ikili görüşmeler yapacak. ” şeklinde sürdürdü.

“TOHUM BAYİLERİMİZİN SORUNLARI İVEDİLİKLE ÇÖZÜLMELİDİR”

”TODAB ve yürüttüğü hizmetlerin, tarım ve tohumculuk sektörleri için hayati önemde olduğunu vurgulayan Gençer, “TODAB üyeleri, yani tohum bayilerimiz, üretici ile buluştuğumuz son noktadır. Bizler TÜRKTOB çatısı altında tohumluklarımızı ıslah ediyor, yetiştiriyor, üretiyor ve en güvenilir şekilde çiftçilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu zincirin en önemli halkalarından biri tohum dağıtıcılarıdır. Kaliteli tohumlukların çiftçiye zamanında, uygun şartlarda ulaştırılması ve muhafazasının sağlanması TODAB’ın görevidir. Bu görevin başarı ile yürütülmesi tohumculuk sektörümüzün başarısıdır. Bu nedenle TODAB’ın, bayilerimizin yaşadığı sorunlar tüm sektörün sorunlarıdır ve ivedilikle çözülmesi gerekir. Etkin ve sık denetim ile haksız rekabetin önlenmesi TODAB Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürleri toplantısının ana gündemi olacaktır.” görüşünü dile getirdi.

TOHUMCULUK SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA 3 AYRI ORGANİZASYON YAPACAK

Tohumculuk sektörü, İstanbul’da 8, 9, 10 Ocak tarihlerinde İstanbul’da 5. Tohumculuk ve Teknolojileri Fuarı, TSÜAB 3. Uluslararası Tohumculuk Çalıştayı ile TODAB Tarım İl Müdürleri Toplantısını gerçekleştirecek. TÜRKTOB işbirliği ile düzenlenen Tohum, Fide, Fidan ve Teknolojileri Fuarı 8 Ocak 2015 tarihinde ziyaretçilerini ağırlayacak.
Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezinde beşinci ke düzenlenecek ve 10 Ocak tarihine kadar sürecek fuara, tohum, fide, fidan, tohumluk işleme mekanizasyonu, tohum ilaçlama, paketleme, sera sistemleri ve otomasyonu sektöründe faaliyet gösteren firmalar katılıyor.
Fuarın 8 Ocak günü saat 14.00’de yapılacak açılışına TÜRKTOB ve bağlı birlikler başta olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği gibi ilgili kurumların üst düzey yetkilileri katılacak.
TÜRKTOB’un tüm alt birlikleri ile birlikte temsil edileceği Tohumculuk ve Teknolojileri Fuarına eş zamanlı olarak Fresh Türkiye Yaş Meyve -Sebze Fuarı da ziyaret edilebilecek.

3. ULUSLARARASI TOHUMCULUK ÇALIŞTAYI

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından organize edilen 3. Uluslararası Tohumculuk Çalıştayı’da, Tohum Fuarı ile aynı tarihlerde Yeşilköy’de bulunan WOW Otel’de gerçekleştirilecek. Açılışı 8 Ocak tarihinde saat 09.00’da yapılacak çalıştay ”Tohumcukta Yetki Devri ve Piyasa Denetimi” ana teması ile toplanacak.
Uluslararası tohumculuk sektörünü temsil eden Uluslararası Tohum Federasyonu (ISF), BM Gıda Tarım Örgütü (FAO), Avrupa Tohumcular Birliği (ESA), Uluslararası Tohum Test Birliği (ISTA) gibi kurum ve kuruluşların yönetici ve temsilcilerinin, ulusal ve uluslararası pek çok uzmanın konuşmacı olarak katılacağı çalıştayı 500’ün üzeride davetlinin takip etmesi bekleniyor.
Çalıştay’a, Çin, Şili, Romanya, Macaristan, Hindistan, Rusya, İspanya, Polonya, İtalya, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Cezayir, Fas, Ukrayna, Pakistan ve Irak tohumculuk sektörlerinden temsilciler da katılacak.
Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) ise 9 Ocak Cuma günü 09.00’da yine WOW Otel’de 81 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürünün katılımıyla gerçekleşecek toplantıda tohum bayilerinin sorunlarını gündeme taşıtacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.