Tarımda Yeni Destek Modeli

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımda girdi odaklı destekleme modeli için çalıştıklarını açıkladı. Çelik, bakanlığın kurumsal yapısında önemli değişiklikler olacağını, hayvan ithalatında yeni kriterler getirileceğini, çiğ süt satışının yasaklanması diye bir çalışmaları olmadığını da ifade etti.

Dünya Gazetesi Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’a konuşan Çelik, şöyle dedi:

“Milli Tarım Projesi çerçevesinde Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim olmak üzere yılda iki kez ödeme yapılması konusunda karar aldık. Bu yıl ödemeler bu çerçeve de yapılacak. Genel olarak ise, destek kalemi çok fazla. Azaltmak için kendi içimizde tartışıyoruz. ‘Acaba, yüzde 50 mazot, yüzde 40 tohum, yüzde 40 gübre desteği, üretimi yetersiz olan 11 ürüne prim desteği ve ayrıca fidan ve fide desteği versek daha derli toplu olur mu’? diye tartışıyoruz. Henüz verilmiş bir karar yok. Bu konu gündemimizde ve tartışıyoruz. Ayrıca basınçlı sulamanın da desteklemeyle bağını kurmak için çalışıyoruz. Biz zaten basınçlı sulama yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Suyu getirmişiz tarlaya kadar, salma sulama ile su kullananlara destek vermeyerek basınçlı sulamayı teşvik edelim diye düşünüyoruz. Çünkü, su çok değerli ve verimli kullanılmalı. Bunlar hepsi çalışılan konular.”

SERTİFİKALI TOHUMLAR
Çelik ayrıca sertifikalı tohum projesine ilişkin de bilgiler verdi. Çelik, sertifikalı tohum kullanan çiftçilerin destekleneceğini söyledi:

“Havza modeliyle amacımız verimliliği artırmak. Bu işin temelinde tohum var. Doğru tohumla verimliliği sağlayabiliriz. Bunun için sertifikalı tohumu destekleyeceğiz. Sertifikalı tohum kullanan çiftçiye destek vereceğiz. Bu açıklamalarımız yanlış yere çekildi. Biz, sertifikalı ithal tohuma destek vereceğiz demiyoruz. Tohuma destek vereceğiz. Yeter ki sertifikalı olsun. Amacımız yerli tohumu sertifikalandırmak. Ayrıca bir tohum yasağı da söz konusu değil.”

http://www.fortuneturkey.com/tarimda-yeni-destek-modeli-42680#popup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.