Tüm Türkiye Şaptan Ari Olacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Milli Tarım Projesi kapsamında hayata geçirilen şap hastalığı ile mücadele seferberliği ile tüm Türkiye’nin şaptan arındırılması hedefleniyor. Şanlıurfa’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Milli Tarım Projesi kapsamında hayata geçirilen şap hastalığı ile mücadele seferberliği toplu aşılama kampanyası törenle başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Büyük Çömlekçi Mahallesi’ndeki bir çiftlikte gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Milli Tarım Projesi çerçevesinde hayata geçirilen şap hastalığı ile mücadele seferberliği ve toplu aşılama kampanyasının, Şanlıurfa ile 5 ilde başladığını söyledi.

Bulaşıcı olan şap hastalığının Türkiye’ye sınır ülkelerden taşındığını belirten Tunç, Şanlıurfa’nın pilot il seçilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Şap hastalığının hayvanlarda verim kaybının yanı sıra hastalıkla mücadelede maddi kayba yol açtığına dikkati çeken Tunç, bu kayıpların ekonomiye zarar verdiğini vurguladı.

Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz de, aşılama kampanyası sayesinde şap hastalığının besicilerin korkulu rüyası almasının ortadan kalkacağını ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Çakmaklı ise, Şanlıurfa’da geçen yıl yürütülen aşılama çalışmalarında yüzde 94 başarı sağlandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Erzurum’da düzenlenen programdan telekonferans sistemiyle törene bağlanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in kampanyanın startını vermesiyle çiftlikteki hayvanlar aşılandı.

http://www.tarimtv.gov.tr/HD8343_tum-turkiye-saptan-ari-olacak.html

http://www.milliyet.com.tr/a-tipi-sap-virusune-dikkat-kilis-yerelhaber-1858435/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.