Çanakkale’de Önemli Toplantı

Tarımda suyun etkin ve verimli kullanımı Çanakkale’de yapılan toplantıda konuşuldu. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Merkez İlçeye bağlı Kumkale Köyünde “Tarımda Suyun Etkin ve Verimli Kullanımı” başlığıyla bir toplantı yapıldı. Toplantıya Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Murat Tekiner, Köy Muhtarı, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ “Canlıların yaşam kaynaklarından bir tanesi hava ve su. Su olmadan canlıların yaşaması mümkün değil. Böyle bir unsuru insanlık olarak çok hor kullanıyoruz. Bilim adamları hep şunu söylüyor gelecek 50 veya 100 yıl içerisinde gıda ve su savaşları çıkacaktır diyorlar.” şeklinde konuştu.

Karadağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradan hareketle bu çok büyük hazinemizi uygun bir şekilde kullanmamız gerekiyor. İnsanlığın var olduğu dönemden beri bütün medeniyetler suyun çok fazla olduğu yerlerde kurulmuş ve gelişmişler. Dolayısıyla su bu kadar önemli. Günümüzde yeni teknoloji ve yeni tekniklerle biz bu suyu modern bir şekilde teknik ve biliminde kullanarak daha iyi bir şekilde kullanmamız gerekiyor ki önümüzdeki kuşaklara bir mirasımız kalsın.

Modern sulama sistemi dediğimiz yağmurlama, damlama sulama sistemlerinde suyu biz çok az bir oranda kullanıyoruz. Aynı zamanda toprağın yapısını bozmuyoruz. Gübrelemeyi modern sulama sistemlerinde yapabiliyoruz. Aynı zamanda erozyonun önlenmesini sağlıyoruz. Damla sulamada yabancı ot mücadelesini çiftçi daha kolay yapabiliyor. İşçilik maliyetleri düşmekte. En önemlisi yüksek verimde, kalitede ürün alma şansına sahibiz. Bu kadar önemli olan modern sulama sistemlerini kabul edip uygulamak zorundayız.”

Ülkemizde sulanabilir arazi miktarının 8,7 milyon hektar, sulanan arazinin ise 4,7 milyon hektar olduğunu belirten Karadağ, bunun sulanabilir arazilerin yüzde 54’ünün sulandığını bize gösterdiğini dile getirdi.

Çanakkale’de ise bu oranın yüzde 70 civarında olduğunu kaydeden Karadağ, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“İlimizde 2016 yılında 780 bin dekar arazi sulanmış, 34 bin çiftçimiz sulu tarım yapmıştır. Yine ilimizde tarımsal amaçlı kullanılan 8 baraj, 47 gölet mevcuttur. Suyu etkin ve verimli kullanabilmemiz için modern sulama yöntemlerini kullanmamız gerekir. Su ve enerji tasarrufu sağlayan basınçlı sulama yöntemlerinden damla ve yağmurlama sulama yöntemleriyle tarımda sulama yapmalıyız. İlimizde çeltik alanlarının dışında kalan sulu tarım yapılan arazilerinin büyük bir kısmında basınçlı sulama yöntemleri kullanılarak sulama yapılmaktadır. İl Müdürlüğümüz tarafından 2007-2016 yılları arasında çiftçilerimize toplam 1 milyon 796 bin 821 Türk Lirası sulama yatırımlarının desteklenmesi konusunda hibe desteği olarak verildi. Bu yıl da 28 proje kabul gördü.”

Toplantıda Tarımda Suyun Etkin ve Verimli Kullanımı konusunda Yardımcı Doçent Doktor Murat Tekiner tarafından da üreticilere bir sunum yapıldı.

Tarım ve su kullanımı konulu videonun üreticilere izletilmesinin ardından, üreticilerin soruları teknik personel tarafından cevaplandırılarak toplantı sona erdi.

http://www.tarimtv.gov.tr/HD8592_canakkale-de-onemli-toplanti.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.