İneklere Mutlaka Pedikür Yapın

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre, ayak tırnak bakımı yapılan ineklerin süt veriminde yüzde 25’e yakın artış tespit edildi. Birlik Konya’daki 400 bine yakın hayvan üzerinde “Süt ve Besi Verimi” araştırması yaptı. Veteriner hekim ve teknik personelle gerçekleştirilen araştırmaya göre, sığırlarda belirli aralıklarla yapılan ayak ve tırnak bakımı, hayvanın genel sağlığına önemli katkı sağlıyor.

Yetiştiricilere, hayvanlarının altı aylık periyotla yılda iki kez tırnak bakımını yaptırmaları tavsiye ediliyor. Tırnak bakımının ineklerde doğum sonrası, döl verimini ve süt artışını ciddi ölçüde etkilediği belirtiliyor. Tırnak bakımının yapılmamasının ciddi ekonomik kayıplara neden olduğu vurgulanan araştırmaya göre, düzenli olarak tırnak bakımı yapılan ineklerde yüzde 25’e yakın daha fazla süt elde ediliyor. Ayak ve tırnak bakımı yaptırmayan yetiştiricilerin, hayvanın ayak hastalığının şiddetine bağlı olarak ölçülebilen süt verim kaybı ise 46 bin 874 ton. Araştırmada, yetiştiriciler bilinçlendirilip, teknolojik ekipmanlarla ayak tırnak bakımı yapıldığında, tespiti yapılmamış verim kayıplarının da önüne geçilebileceğine işaret edildi.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız, sığır yetiştiricilerinde ayak ve tırnak bakımı bilincinin oluşturulması gerektiğini söyledi.

http://www.tarimtv.gov.tr/tr/video-detay/ineklere-mutlaka-pedikur-yapin-8311

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.