Dişi Hayvan Kesimleri Azaldı

Ulusal Süt Konseyi’nin yürüttüğü çalışmalar sonuç vermeye başladı. Süt fiyatlarını kademe kademe artıran Konsey’in bu uygulaması sayesinde kesime gönderilen dişi hayvanların sayısında azalma oldu. Geçen yılın eylül ayında 1,30 lira olan çiğ sütün litresinin Ulusal Süt Konseyi tarafından aralıklarla yapılan fiyat artırımlarıyla 1,53 liraya kadar yükselmesinden sonra dişi hayvan kesimlerinin azaldığı bildirildi. Et Tesisi işleten Ahmet Hacıince, Antalya ve Konya’daki kapalı sistem et tesislerinde, çiğ et üretimi, canlı besicilik ve damızlık hayvan üzerine faaliyette bulunduklarını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hayvancılık üzerine desteklerini olumlu bulduğunu belirten Hacıince, gençlerde hayvancılığa karşı bir isteksizlik olduğunu, hayvancılıkta babadan oğula geçme oranının çok düştüğünü anlattı.

Mera hayvancılığının önem taşıdığını dile getiren Hacıince, “Özellikle meralarda halkın bir bilgisizliği var. Kendileri hayvancılık yapmadıkları halde başkalarının da o bölgelerde hayvancılık yapmasına izin vermiyorlar. Araziler boş duruyor.” dedi.

Hacıince, Türkiye’de büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile kırmızı etin milli bir sorun olarak görülmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Meralarla ilgili acil bir genel müdürlük kurulup bu arazilerin hayvancılık işini yapanlara tahsis edilmesi gerekiyor. Eğer biz mera hayvancılığını hayata geçirmezsek etin ucuzlamasıyla ilgili cümle kurmamız çok doğru olmaz. Bir şeyin üretimi artmadan fiyatı düşer mi?” diye konuştu.

“Süt çiftliklerinde bir ara et geliri süt gelirinden daha iyiydi”

Şu anda sütün iyi para ettiğini dile getiren Hacıince, şöyle devam etti:
“Bakanlığın hayvancılığa yönelik çalışmaları dişi büyükbaş kesimini engelledi. Olması gereken yerde değiliz halen kesiliyor ama azaldı. Bunun sıfırlanması gerekir. Damızlık özelliği olmayan, doğuramayan, süt verimi düşük veya yaşlı olan hayvan kesilir ama bizde öyle değil. Süt çiftliklerinde bir ara et geliri süt gelirinden daha iyiydi. Bu çok tehlikeli bir oyundu. Şimdi süt fiyatları arttı, dengeler oturdu biraz daha. Kesimler gözle görülür oranda düştü. Sütçülükle uğraşanlar mutlu. Son dönemlerde süt para ediyor ve dengesini koruyor. Dişi hayvanların kesilmesi de büyük ölçüde azaldı.”

“300 koyun desteği”ni de olumlu bulduklarını vurgulayan Hacıince, “Yalnız küçükbaş hayvan merayla olur. Hibe koyunu alanın merası var. Eğer bu çiftçiler yemle bu hayvanları besleriz derlerse bu proje biraz sancılı olur. Onun için bu çiftçilere bu koyunları verirken merayı da desteklemek veya vermek lazım.” dedi.

Balıkesir Bigadiç Süt Üreticileri Birliği Başkanı Murat Değer de Ulusal Süt Konseyinin ocak ayında süt fiyatlarını artırdığını anımsatarak, “Üreticiler bir nebze rahatladı ve dişi sığır kesimleri azaldı.” ifadesini kullandı.

https://www.tarimtv.gov.tr/tr/video-detay/disi-hayvan-kesimleri-azaldi-9814

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.