Mazot Desteği Ne Zaman Ödenecek? 2020 Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığının internet sitesinde mazot ve gübre ödemeleri dekar başına 11 lira olarak belirlenmiş olup, mazot desteği almak isteyen çiftçilerimiz için yeni bir güncelleme yapılmaz ise, ödemeler dekar başına 11 TL.’den yapılacak.

Çiftçilerimizin mazot desteğinden faydalanmaları için Milli Tarım Projesi ve Havza bazlı ekim modeline göre ekim yapmaları gerekmekte olup, bu şartlara uymayanlara destekleme ödemesi yapılmayacağı daha önce belirtilmişti.

Çiftçilere verilen tarım destekleme başvuruları nereye yapılıyor?
Çiftçilerin Çiftçi kayıt sisteminde ÇKS‘ne kayıtlı oldukları İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne tarım destekleme başvuruları yapılıyor. Bu başvurular Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin bildirdikleri tarihlerde tarım destekleme başvuru kayıtları alınıyor.

Yağlık Ayçiçeği, Aspir, Kanola ve Soya Fasulyesi üretimi yapanlara fark ödemesi desteğine ilave olarak dekar başına 15 TL ödenmesi, bu yıl ilk defa verilecek olan desteklemeler arasında yer alıyor.

Çiftçi Kayıt Sistemine ÇKS’ ye dahil olan ve bilgilerini güncelleyen çiftçilere her yıl dekar başına olmak üzere 2,50 TL Toprak Analizi Desteği (TAD) ve aşağıda belirtilen miktarlarda Mazot ve K.Gübre Desteği (MGD) ödenecek.

Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği
Mazot Desteği (TL/da)
Peyzaj ve Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları 3,30
Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze ve Meyve Alanları 4,85
Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Endüstri Bitkileri Alanları 7,90
Gübre Desteği (TL/da)
Peyzaj ve Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları 4,75
Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze ve Meyve Alanları 6,60
Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Endüstri Bitkileri Alanları 8,25
Toprak Analizi Desteği (TL/da)
Toprak Analizi Desteği 2,50
Başvuru nasıl yapılır?

Mazot, gübre ve toprak analizinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz;

Bu destek toprak analizi yaptırmak şartıyla verilir. Aynı üretim yılındaki desteklemelerden yararlanacak olan çiftçilerin Mutlaka Çks’ye yani Çiftçi kayıt sistemine destek yılı içinde kayıt yaptırmaları kayıtlı olanların kaydını güncellemeleri, ve alan bazlı destekler olan Mazot gübre toprak analizi desteğini alabilmeleri için Belirtilen tarihler içinde başvuru dilekçeleriyle birlikte Çks’ye kayıtlı oldukları Tarım İL- İlçe Müdürlüklerine yapmaları gereklidir.
Çiftçilere 50 dekar ve üzerindeki mazot gübre desteği alabilmeleri için şart koşulan toprak analizi desteğinden yararlanabilmek için belirlenen tarihler arasında analizlerini yaptırmaları gereklidir.
Toprak analizi şartı olan 50 dekar ve üzerindeki tarlaların gübre desteğinden yararlanabilmeleri için toprak analizlerini Bakanlık tarafından yetkilendirilen laboratuarlarda yaptırmaları zorunludur. Destek miktarı dekar başına 2,5 TL’dir
Çks’ye kayıtlı olan çiftçilerin destekleme ödemelerinden yararlanmaları için Çks’deki kayıtlı oldukları Tarım ve Orman il- ilçe Müdürlüklerine Bakanlık tarafından yayınlanan destekleme tebliğinin yayınlandığı tarihlerden itibaren başvuru yapmaları gereklidir.
Havza Bazlı destekleme modeli olarak Milli Tarım Projesine geçilince Mazot desteği çiftçilere 2 sefer % 50′ si devletten %50 ‘ si çiftçiden olacak şekilde verilecek.
Destek ödemeleri her yıl olduğu gibi Ziraat bankası aracılığıyla yapılacaktır. Çiftçiler doğrudan hesaplarına yatırılacaktır. Birlikler üzerinden değil doğrudan yapılacak ödemeler yıl içerisinde Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde yapılmaktadır.

Mazot ve gübre destekleme ödemeleri Bakanlıkça belirlenen tarihlerde Ziraat Bankası tarafından yapılacaktır. Ödeme tarihleri sayfasından güncel tarihleri öğrenebilirsiniz.

Gübre ve mazot destekleri, bakanlık tarafından belirlenen ürünlere göre yine belirlenen oranlarda yapılmaktadır.

Ürünler

Mazot
(TL/da)

Gübre
(TL/da)

Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale 15,00 4,00
Çeltik, Pamuk 40,00 4,00
Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye 14,00 4,00
Aspir 12,00 4,00
Yağlık Ayçiçeği, Soya Fasulyesi, Dane Mısır, Patates 19,00 4,00
Kanola (Kolza), Soğan, Yaş Çay, Fındık, Yem Bitkileri ve Diğer Ürünler 10,00 4,00
Nadas 6,00 –
2020 yılında da ilgili bakanlık tarafından çiftçilerimiz desteklenmeye devam edecektir. Ayrılan bütçe ise 16,1 milyar TL olmaktadır. Havza bazlı destekleme modeline uygun olarak tarım yapanlar bu desteklemeleri alabilecektir.

https://www.devletdestekli.com/mazot-destegi-ne-zaman-odenecek-2019-tarihleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.