Kanser ve Kalp Hastalığına Karşı Mucize Bitki ‘Madımak’

Kardiyoloji Uzmanı İsmail Erdoğu, doğada bulunan ve yabani otlar arasından kesici alet yardımıyla tek tek toplanan Madımak bitkisinin, antioksidan özelliği ile kansere ve kalp hastalığına karşı koruma sağladığını söyledi.

Sivas ve çevresinde sofraların vazgeçilmezi olan doğada kendiliğinden yetişen madımak bitkisinin hasadına başlandı. Toplanması sabır ve emek gerektiren Madımak hasadı için özellikle kadınlar kır ve harman yerlerine akın etti. Kadınlar bir cerrah hassasiyetiyle yabanı otlar arasından seçerek Madımak yapraklarını tek tek topluyor. Mayıs ayında hasadı gerçekleştirilen Madımak bitkisi yaz aylarında öğütülüp kurutulurken yılın 12 ayı çeşitli yemekler yapılarak tüketiliyor.

Kardiyoloji Uzmanı İsmail Erdoğu Madımak bitkisinin doğada kendiliğinden yetiştiğini, antioksidan özelliğiyle kansere karşı ve sodyum oranlarının düşüklüğü nedeni ile tansiyon hastaları faydalı bir bitki olduğunu belirtti. Erdoğu, “İlkbaharın gelmesiyle beraber özellikle bizim gibi İç Anadolu’da ısınma biraz geç oldu ve doğa daha yeni uyanıyor. Bu dönemde doğada çok yoğun bir endemik bitki gelişmesi söz konusu. Özellikle bu yörelerde madımak, kazayağı, yemlik gibi bitkiler yoğun bir şekilde yetişiyor.

Bu gıdalarla ilgili yapılmış olan çalışmalarda, bitkideki sodyum oranlarının düşüklüğü nedeniyle tansiyon hastaları için faydalı bir gıda maddesidir. Antioksidan özellikleri nedenleriyle kansere karşı koruyucu bir bitkidir.

Biz bu gıdaları temiz bir şekilde toplandıktan sonra, temiz bir şekilde tüketirsek herhangi bir yan etkisi olmayacağını düşünüyoruz. Sadece kan sulandırıcı kullanan hastaların bu gıdaları kullanırken dikkatli etmelerini tavsiye ediyoruz.

https://www.cnnturk.com/saglik/kanser-ve-kalp-hastaligina-karsi-mucize-bitki-madimak?page=6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.